KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Asmenys Savivaldybės administracijoje priimami:

Pirmadienį–ketvirtadienį nuo 8.00 iki 12.00 val. ir nuo 12.45 iki 17.00 val.

Penktadienį nuo 8.00 iki 12.00 val. ir nuo 12.45 iki 15.45 val.,

Ne darbo laiku – trečiadienį iki 19.00 val. 113 kab., tel. (8 346) 20480; (8 346) 20450

Įstaigos, įmonės
  Biudžetinės įstaigos
  Švietimo įstaigos
  Kultūros įstaigos
  Neformaliojo ugdymo įstaigos
  Viešosios įstaigos
  Sveikata, medicina
  Savivaldybės valdomos įmonės
    Veikla ir ataskaitos
  Telefonai

Svarbi informacija

Asmenų apklausos anketa apie asmenų aptarnavimo kokybę Savivaldybės administracijoje

Prašymo forma kreipiantis į Savivaldybės merą

Prašymo forma kreipiantis į Administracijos direktorių

Vaikų priėmimas į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes

 

 

------------------------------------------------

 

KAIŠIADORIŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS GALIMŲ PAVOJŲ IR EKSTREMALIŲJŲ SITUACIJŲ RIZIKOS ANALIZĖ

 

------------------------------------------------
  

           
              

          

                
   

.
 
 
 
    


       
  

     

Spausdinti
eng
Versija
neįgaliesiems
Gyventojams Verslininkams Turistams
Naujienos
Pravieniškių herbas

2015 m. sausio 29 d. Lietuvos Prezidentė dekretu Nr. 1K-207 patvirtino Pravieniškių herbą: Mėlyname lauke dvi auksinės pelėdos, viena nuo kitos atskirtos sidabriniu banguotu siūlu, esančiu dešiniojo kaspino pozicijoje.


Pravieniškių herbo etaloną sukūrė dailininkas Rolandas Rimkūnas. Jį Lietuvos heraldikos komisija aprobavo 2014 m. gruodžio 11 d. (Komisijos posėdžio protokolas Nr. 6K–17 (484)).

Istoriniai duomenys: Pravieniškės – Kaišiadorių rajono savivaldybės Pravieniškių seniūnijos ir seniūnaitijos centras. Pasak kalbininkų, vietovės pavadinimo kilmė yra priesagos -iškės vedinys iš upės vardo Pravienà. Apylinkėje įkurtas Pravienos hidrografinis draustinis.  

 Galima rasti ne vieną versiją apie tai, kada pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose buvo paminėtos Pravieniškės. Lietuvos vietovardžių geoinformacinėje duomenų bazėje šios vietovės pirmojo paminėjimo data nurodomi 1846 m. Patys pravieniškiečiai, tyrinėdami suskaitmenintą Rumšiškių RKB gimimo, santuokos ir mirties metrikų knygą, atrado beveik visu šimtmečiu ankstesnį Pravieniškių paminėjimą – 1769 m. gruodžio 22 d., kada buvo įregistruotas dviejų dvynukų – Adomo ir Ievos Stančiauskų – gimimas.

Būtent šią datą vietos gyventojai laiko savo miestelio įkūrimo data. Kita vertus, B. Kviklys nurodo, kad Pravieniškių kaimas jau minimas 1613 m. Kauno pavieto aktuose. Žinoma ir kita Pravieniškių kilmės versija. 1983 m. užrašytas pasakojimas apie tai, kaip į tarp miškų glūdumos esančią negyvenamą vietovę, esančią prie upelio, ir pasižyminčią derlingumu, atklydo nuo caro rekrūtų pabėgęs baudžiauninkas Stanko. Jis tapo pirmuoju būsimų Pravieniškių gyventoju. Lenkijos karalystės ir su ja besiribojančių pasienio gubernijų žemėlapyje, išleistame 1863 m., buvo pažymėta jau ir Pravieniškių geležinkelio stotelė. Gyvenvietė nukentėjo per tais pačiais metais vykusį sukilimą, Antrąjį pasaulinį karą bei vėliau besitęsusią rezistencinę kovą. Lietuviškos spaudos draudimo metais Pravieniškėse vaikus skaityti mokė du daraktoriai: Vaclovas Pūras ir iš svetur atkeliavęs siuvėjas, kurio pavardė nėra žinoma. Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu Pravieniškėse buvo atidaryta pradžios mokykla. Žinoma, kad ji veikė 1920 m., o jau 1938 m. joje mokėsi 28 mokiniai. Tarpukariu taip pat Pravieniškėse veikė pašto agentūra, girininkija, krautuvė ir lentpjūvė. Šiuo metu Pravieniškėse veikia biblioteka, pagrindinė mokykla, paštas, įkalinimo įstaiga, plėtojamos įvairios paramos, socialinės, gyventojų užimtumo programos.

Svarstant galimus Pravieniškių herbo motyvus, Pravieniškių atstovė seniūnė Galina Jengalyčeva minėjo, kad šiuo metu Pravieniškės, kaip miestelis, kuriame veikia viena didžiausių įkalinimo įstaigų Lietuvoje, stengiasi keisti įvaizdį labiau atkreipiant dėmesį į gyventojų intelektualinę ir socialinę veiklą. Turint omenyje, kad Pravieniškės apsuptos miškų, kaip galimus herbo simbolius seniūnė įvardino bebrą, gervę, žvirblinę pelėdą, šilagėlę ir kt. Po diskusijų Heraldikos komisijoje nuspręsta Pravieniškių herbe vaizduoti dvi auksines žvirblines pelėdas ir sidabrinį banguotą siūlą, simbolizuojantį upelį, kuris rodytų miestelio lokalizaciją prie Pravienos upės. Žvirblinė pelėda – tai retas pelėdinių šeimos paukštis, įrašytas į Lietuvos Raudonąją knygą. Tai mažiausia Lietuvoje ir visoje Europoje (jų sutinkama ir Pravieniškėse esančiuose miškuose) gyvenančių pelėdų rūšis, kuri sveria vos 70 g. Būtent dėl šios savybės sugalvota Pravieniškių herbe vaizduoti dvi žvirblines pelėdas kaip aliuziją į minėtus 1769 m. gimusius dvynukus – Adomą ir Ievą, kurie vietos gyventojų yra siejami su Pravieniškių pirmuoju paminėjimu rašytiniuose šaltiniuose. Be to, viena iš aukso spalvos reikšmių heraldikoje – protingumas. Pelėda – išminties ir tamsą perskrodžiančio mokslo simbolis. XVII a. antroje pusėje Europoje buvo sakoma, kad pelėdos, budinčios naktimis, yra panašios į sargyboje stovinčius kareivius. Dėl šių priežasčių pelėda puikiai atspindi tiek Pravieniškėse vykusias kovas, tiek daraktorių mokymą ir dabartinę pravieniškiečių vykdomą intelektualinę veiklą.

Pravieniškių herbo etaloną sukūrė dailininkas Rolandas Rimkūnas. Jį Lietuvos heraldikos komisija aprobavo 2014 m. gruodžio 11 d. (Komisijos posėdžio protokolas Nr. 6K–17 (484)).

Svarbesnė literatūra: B. Kviklys, Mūsų Lietuva. Krašto vietovių istoriniai, geografiniai, etnografiniai bruožai, t. 2, Boston, 1968 (2-oji fotografuotinė laida), Vilnius, 1989; E. Rimša. Heraldika. Iš praeities į dabartį, Vilnius, 2004; H. Biedermann. Naujasis simbolių žodynas, Vilnius, 2002; Kaišiadorių muziejus. Pravieniškės I: <http://www.kaisiadoriumuziejus.lt/enciklopedija/index.php?title=Pravieni%C5%A1k%C4%97s_I>; Lietuvių kalbos instituto parengta Lietuvos vietovardžių geoinformacinė duomenų bazė: <http://lvvgdb.lki.lt>.

 

Specialistės Lietuvos heraldikos klausimais Agnės Railaitės-Bardės paruošta informacija

Atgal Spausdinimo versija Archyvas

 
Registruotiems
Prisijungti per VAIISIS

Renginių
kalendorius

P A T K Pn Š S
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Balandis
    2020     

 

Naujienų prenumerata

Įveskite savo el. pašto adresą ir gaukite
Mūsų naujienas pirmieji


 
RSS naujienos Surask mus "Facebook"


 

 

 

Priemonių planas
 
 


 


  

   
  
 
       
         

   
    
      

   Lygių galimybių
kontrolieriaus tarnyba

        

Biudžetinė įstaiga. Katedros g. 4, LT- 56121 Kaišiadorys. Tel. (8 346) 20 480; (8 346) 20 441. Faksas (8 346) 51 244 meras@kaisiadorys.lt. dokumentai@kaisiadorys.lt. Juridinių asmenų registras, Kaišiadorių rajono savivaldybės administracijos kodas 188773916. Privatumo politika. Visos teisės saugomos.
© Kaišiadorių rajono savivaldybė.
 
Norėdami Jums pasiūlyti paslaugas mūsų interneto svetainėje, prašome leisti įrašyti Jūsų kompiuteryje (įrenginyje) tam tikrą informaciją – slapukus (angl. „cookies“).