DUK
+370 346 20 450
Pradžia

Aplinkosauginis švietimas

Klimato savaitės renginiai

Jau penktą kartą Lietuvos Respublikos Aplinkos ministerija rengė klimato kaitos savaitę, kuria siekiama atkreipti visuomenės, verslo ir kitų suinteresuotų grupių dėmesį į aktualiausius klimato kaitos klausimus. 2023 m. Spalio 23 – 27 dienomis visoje Lietuvoje vyko įvairūs renginiai, diskusijos, edukacijos apie klimato kaitą, jos priežastis ir padarinius. Ši iniciatyva skatina visuomenę atvirai kalbėti apie iššūkius ir galimybes švelninant klimato kaitą.

 Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija organizavo interaktyvią/edukacinę paskaitą Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijoje, skirtą moksleiviams. Jų metu, pasitelkiant išmaniuosius prietaisus, vyko viktorina apie klimato kaitos priežastis ir diskusija, kaip kiekvienas iš mūsų, kad ir mažais žingsneliais galime prisidėti prie oro taršos ir klimato kaitos mažinimo.

 Spalio 27d. vyko priversiančio susimastyti filmo, kuriame pasitelkiant mokslinius faktus iškeliama neatidėliotina mūsų dienų problema – biologinės įvairovės nykimas ir jos įtaka klimato kaitai, „Viskas bus kitaip“ peržiūra Kaišiadorių jaunimo centre “Mazgas” ir su ja uždarėme klimato savaitės renginių ciklą.

 

                      2023 m. rugsėjo 14 d. Kaišiadorių Teofiliaus Matulionio aikštėje buvo organizuojama aplinkosauginė mokomoji edukacija savivaldybės gyventojams, kurios metu buvo pristatyta meninė instaliacija „Jūra prasideda čia!“, vaizduojanti įvairius iš namų ūkių atkeliaujančios taršos šaltinius. Ši instaliacija yra didelio žygio aplink Baltijos jūrą – 2024 m. vyksiančios ekspedicijos „Išsaugokime Baltiją!“ – pradžia. Visuomenininkas, ekspedicijos pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją!“ vadovas Giedrius Bučas dalinosi žiniomis ir kvietė kiekvieną atkreipti dėmesį į tai, kad paprasti kasdieniai veiksmai, tokie kaip gamtai palankesnės sudėties skalbiklių ir ploviklių naudojimas (be fosforo, fosfatų, gyvūninės kilmės sudedamųjų dalių), daržovių pirkimas iš ekologinių ūkių, paprasčiausias drabužių skalbimas žemesnėje temperatūroje – visa tai jau yra judesys link pokyčio.

                      Baltijos jūra patenka į labiausiai užterštų pasaulio jūrų penketuką. Dėl menko susisiekimo su Atlanto vandenynu Baltijos jūra yra gana uždara, todėl visa jūroje atsidurianti tarša joje pasilieka ilgam, keldama pavojų tiek žuvų populiacijoms, tiek deguonies, kuriuo kvėpuojame, gamybai, tiek saugiam poilsiui gaivinantis bangose. Nors daugiau nei du trečdaliai Lietuvos gyventojų apsistoję toli nuo pakrantės ir prie jūros apsilanko nebent atostogų metu, prie taršos prisidėti ir taip pat ją mažinti gali kiekvienas, kadangi reikšminga jūrą pasiekiančių teršalų dalis atkeliauja iš namų ūkių.

                      Šalia su namų ūkių nuotekomis atkeliaujančios taršos, visa, kas pasiekia dirvožemį ir nusėda į jo sluoksnius (trąšos, pesticidai), kas numetama pakelėse (nuorūkos), išverčiama pamiškėse (statybinės atliekos, elektronika), pakrantėse (pakuotės, maišeliai) ar paleidžiama į orą (balionai, žibintai), turi didelę tikimybę su lietaus vandenimis ir vėjo šuorais patekti į ežerus ir upes, o per upes galiausiai pasiekti jūrą.

                      Ekspedicijos pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją!“ komanda pabrėžia, kad, belaukiant reikiamų sprendimų politikoje ir versle, būtent visuomenė turi galią imtis veiksmų čia ir dabar. Pradėkime nuo savęs!

2023 m. birželio 19 d. Kaišiadorių rajono mokytojams vyko mokymai aplinkosauginio švietimo tema „Kaip nepasiklysti aplinkosauginiame švietime? Pagalba mokytojui: teorija ir praktika“. Tai mokymai, parengti remiantis naujausiais moksliniais tyrimais. Mokymų, kuriuos vedė aplinkosaugos specialistė Karolina Tichomirova,  metu buvo aptartos šios temos: tvarios idėjos kasdienės veiklos organizavime; švenčių ir renginių organizavimas (veiklos, dekoracijos, suvenyrai ir kt.); atliekų rūšiavimas; mokyklos aplinka ir elgesio modeliavimas. Mokymai finansuoti savivaldybės lėšomis.

2023 m. gegužės 30 d. visuomenininkas, socialinis verslininkas, socialinės iniciatyvos „Už švarią Lietuvą“ iniciatorius, gamtosauginės Prezidento V. Adamkaus premijos laureatas Giedrius Bučas  Kaišiadorių Vaclovo Giržado progimnazijos mokiniams skaitė paskaitą „Apkabinkim Baltijos jūrą“ bei organizavo praktines veiklas tema „Atšvaitų gamyba iš antrinių žaliavų". Šias veiklas progimnazijos mokiniams dovanojo (apmokėjo) Kaišiadorių rajono savivaldybė. Dalis lėšų bus skirti VšĮ „Už švarią Lietuvą“ organizuojamai ekspedicijai aplink Baltijos jūrą. Norint šviesti visuomenę, organizuojama vienerių metų trukmės ekspedicija pėsčiomis aplink Baltijos jūrą „Išsaugokime Baltiją!“ Ekspedicijos tikslas – ugdyti jūros tausojimo kultūrą, informuoti visuomenę apie vandens ekosistemų būklę, žmogaus veiklos įtaką jūrai bei supažindinti su būdais, kaip pristabdyti jūros bioįvairovės nykimą ir taršą. Aplink Baltijos jūrą žygiuos mokslininkai, ekologai, visuomenininkai bei įvairių nevyriausybinių aplinkosaugos organizacijų atstovai ir vykdys švietėjišką misiją visose aštuoniuose su Baltijos jūra besiribojančiose valstybėse.

2023 m. balandžio 27 d. įvyko „Atliekų kultūros” egzaminas. Šis egzaminas organizuojamas jau ketvirtus metus ir kasmet sulaukia vis didesnio aplinkai neabejingų žmonių dėmesio. Testo forma pasitikrinti žinias apie atliekų prevenciją, tvarkymą, rūšiavimą ir jų perdirbimą šiais  metais  panoro  daugiau  nei 270 Kaišiadorių rajono moksleivių.  

Kaišiadorių rajono savivaldybės administracija įsteigė prizus ir apdovanojo geriausiai savo amžiaus grupėje pasirodžiusius mokinius.

Kviečiame aktyviai dalyvauti ir kitais metais!

Atgal